Sort by

Ethan has logged 39 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One for the Road

One for the Road

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry