Sort by

Ethan has logged 278 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pajama Game

The Pajama Game

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marius

Marius

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry