Sort by

Ethan has logged 27 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry