Sort by

Ethan has logged 34 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ad Meliora

Ad Meliora

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry