John has logged 103 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flipped

Flipped

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ride Along

Ride Along

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Class

After Class

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Day

The Seventh Day

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry