John has logged 95 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Constantine: City of Demons - The Movie

Constantine: City of Demons - The Movie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stormbreaker

Stormbreaker

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Honor

Your Honor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Species II

Species II

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry