Sort by

Mary Conti has logged 48 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Darling

Darling

1965
×
Edit this entry  
26
Wavelength

Wavelength

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

1998
×
Edit this entry  
24
Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

1998
×
Edit this entry  
24
Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

1998
×
Edit this entry  
24
Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

1998
×
Edit this entry  
24
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
Edit this entry  
23
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
Edit this entry  
23
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
22
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mad Masters

The Mad Masters

1955
×
Edit this entry  
22
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
Edit this entry  
22
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
Edit this entry  
20
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Canyons

The Canyons

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Epic

Epic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elysium

Elysium

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Seasons of the Year

Seasons of the Year

1975
×
Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Read prior review Edit this entry  
09
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
America America

America America

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
Edit this entry  
02
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Truth in Journalism

Truth in Journalism

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry