Sort by

Cinebad has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
Edit this entry  
09
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ali

Ali

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry