Sort by

Cinebad has logged 545 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Limey

The Limey

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
15
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry