Sort by

james💫 has logged 120 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

2023
×
★½
Edit this entry  
23
One Love Manchester

One Love Manchester

2017
×
Edit this entry  
21
Fast X

Fast X

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Buccaneer Soul

Buccaneer Soul

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zootopia+

Zootopia+

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Suzume

Suzume

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Thousand and One

A Thousand and One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Ain't Easy Being Green

It Ain't Easy Being Green

2023
×
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam! Fury of the Gods

Shazam! Fury of the Gods

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creed III

Creed III

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky V

Rocky V

1990
×
Read the review Edit this entry