churchill has logged 34 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
Read the review Edit this entry  
30
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★
Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Artist

The Artist

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry