churchill has logged 407 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
28
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paperman

Paperman

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Family Meeting

Family Meeting

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Caldera

Caldera

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
Read the review Edit this entry  
10
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry