• Samurai Cop

    Samurai Cop

    I feel like I've stared into the sun and come away with an afterimage in the shape of Matt Hannon's glorious, speedo-clad man-ass.

  • Secrets & Lies

    Secrets & Lies

    ★★★★½

    I rented this on DVD from the Alamo Drafthouse in March 2020, two days before it closed for almost 450 days. The DVD sat on my desk through the whole pandemic, partly because I think the pandemic utterly killed my desire to watch ANYTHING, and partly because I didn't want to *know* what the Secrets and Lies were. It collected a LOT of dust, but now it's 15 months later, I got an email declaring the video rentals at the Drafthouse open again, and I sat down to watch it before returning it the next day.

    It was worth waiting for ^u^

  • Luca

    Luca

    ★★★★½

    Maybe you don't need a massive existential theme saturating every frame of your animated movie to reassure adults that they aren't dumb babies like their dumb baby children for enjoying a Kid's Movie™! Maybe you can just be like "Hey isn't cool to, like, be alive? Isn't the world awesome?" and that MIGHT stick with people a bit? Especially when you do it this well???

    The cat in this movie is The Best Cat. Also I love a good Dad and this has a REALLY good Dad. Honestly it has Good Everything, please watch this it's awesome.

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The moment the girl with the undercut showed up my sister screeched "CHILDHOOD FRIENDS TO ENEMIES TO LOVERS ARC EEEEEEEE" so I think Disney Animation should hire her because she's braver than them.

    God I hope this gets a chance in theaters, even watching it on a big TV I just kept thinking how badly I wanted to see it blown up and just comPLETELY immersing me in that world. I wanna see the Druun and Sisu and that fucking awesome sword in detail dudes!!

    My dad's favorite character is Chai the Flower Guy, and that makes perfect sense.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    I absolutely love how much fun Stephanie Beatriz is having in this movie!!

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★

    Rutger Hauer... would've been an AMAZING Hannibal Lecter in Silence of the Lambs...

  • The Amusement Park

    The Amusement Park

    ★★★½

    THE DEAD SPEAK! George Romero threatened to kill me if I talked during the movie before it played!

    Totally sold me on the idea that, had he gotten the chance to, Romero would've KILLED it with his own horror version of The Twilight Zone. Just let him edit every episode and he'd make something to give people anxiety nightmares every week.

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    Took my mother and sisters to see this and genuinely wasn't expecting them to be as grateful to be in a theater again for the first time in over a year, but BOYYYYYYYY was this the best movie to take them to see!! The brunch menu at the Drafthouse didn't hurt either.

    That title number is maybe the happiest thing ever put to film, it hits me like a FREIGHT TRAIN OF JOY every time I see it. Can't STOP…

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★★

    This could be taught in schools as THE example of inspiration vs. rip=offs. Somehow remains totally transparent in its pulls from Do The Right Thing but takes the feelings of that movie and shows how what's happening in this completely different part of the world and community creates those. One of the best examples I've seen of illustrating how we all deal with the same struggles WITHOUT tripping over itself and trying to put a particular struggle as The Most Important One.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★½

    The last five minutes sit less and less well with me each time I think about them. Feels like they REALLY undercuts what the rest of the movie is saying in a way that maybe ruins the whole thing, but I'd have to re-watch it knowing how it goes and I'm not really sure I want to re-watch it any time soon. Still, REALLY awesome direction, and the first two acts were cathartic to me in a somewhat indulgent way. I felt and felt FOR the rage this had inside it.

    Carey Mulligan should already have won an Oscar, for Wildlife.

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★½

    Billie Eilish is from my hometown, so there's a scene where she's just gotten her driver's license and is driving down the same stretch of freeway I use to take to work every day, and it occurred to me I very well could have gotten angry at her for being in my way when I'm late for work.

    Forgive me Billie, I've since learned to leave earlier so I'm not always rushing to the office. ♥

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    I'M SO FUCKING HAPPY FOR CHLOE ZHAO