Sort by

Charlie has logged 33 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Throne

The Throne

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry