Charlie has logged 382 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clemency

Clemency

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry