Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summertime

Summertime

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Splinter

Splinter

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry