• Luca

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★

  • Frozen II

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • VHYes

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Assistant

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • First Love

    ★★★½

  • Atlantics

    ★★★★½

  • Beanpole

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Wine Country

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Burning Cane

    ★★★

  • I Am Easy to Find

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½