Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
loris

loris

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for loris
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • loris’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched by loris 29 Jul 2022

    definitely i thought it was fun, i liked the beat…

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★½ Watched by loris 28 Jul 2022

    CINEMA

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder 2022

    ★½ Watched by loris 21 Jul 2022

    réveillez moi de ce cauchemar

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    ★★★★ Rewatched by loris 13 Jul 2022

    i got it the first time

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again 2018

    ★★★★½ Rewatched by loris 03 Jul 2022

    yall don’t get it like i do

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion 2022

    ★★ Watched by loris 27 Jun 2022

    mouais ça casse pas trois pattes à un canard

  • Brother and Sister

    Brother and Sister 2022

    ★ Watched by loris 20 Jun 2022

    mais quelle merde? #analyse

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore 2022

    ★ Watched by loris 14 Apr 2022

    ENOUGH!!!!!!!!!!!!!!

  • Serial (Bad) Weddings 3

    Serial (Bad) Weddings 3 2022

    ★★ Watched by loris 06 Apr 2022

    je mentirais si je disais que j’avais pas ricané plusieurs fois

  • Morbius

    Morbius 2022

    ½ Watched by loris 05 Apr 2022

    gagged me a bit

  • Cyrano

    Cyrano 2021

    ★★ Watched by loris 03 Apr 2022

    non

  • The Braves

    The Braves 2021

    ★★★★½ Watched by loris 20 Mar 2022

    si c’était ÇA mon premier film… no one could say shit to me!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.