Chloe has logged 39 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ruling Class

The Ruling Class

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice Society: World War II

Justice Society: World War II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry