Sort by

Chris has logged 592 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
EO

EO

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Preacher's Wife

The Preacher's Wife

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sr.

Sr.

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Devotion

Devotion

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Utama

Utama

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alice, Darling

Alice, Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Farha

Farha

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The inspection

The inspection

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Descendant

Descendant

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dos Estaciones

Dos Estaciones

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry