Sort by

Chris has logged 61 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
Edit this entry  
23
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
Edit this entry  
22
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
Edit this entry  
22
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
22
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
22
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Next Stop, Greenwich Village

Next Stop, Greenwich Village

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Silence

The Silence

2016
×
Edit this entry  
16
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
14
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
12
Shadowboxer

Shadowboxer

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Road

Red Road

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
11
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Edit this entry