• Notorious

    Notorious

    ★★★★½

    Goddamn that’s a Hitchcock movie. I wanna focus this review on how his direction shaped the film from my point of view.

    1. Alicia and Devlin (I love that name)
    Plots don’t usually work for me when two characters instantly fall in love. You bet I was pleasantly surprised when their love felt authentic to me, even without much backstory throughout. I think this is the result of the filmmaking (well thought out, intimate close ups) and acting (I like…

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★½

    • John Wick’s extreme will to live is unrelatable.
    • Bless an action movie franchise for having a dog motif.
    • The fight choreography and switch up between weapons was insane.
    • Sometimes it felt like I was watching a video game.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What better thing to do than to escape into someone else’s world when yours is getting too much to bear. That’s what movies do for me, and boy am I in love with Celine and Jesse’s little world.

    Here’s a list of scenes/things I love in this:

    • The intercutting between the past and present when they first meet aagin
    • Their discussion about whether they were there in Vienna or not
    • Her passion to change the world firsthand …

  • Jackie

    Jackie

    ★★★

    Natalie Portman is the heart and soul of this movie. She had such a massive role to carry on her shoulders and she carried it out with grace.

    The movie overall is slow but it’s filled with great shots. Usually this isn’t the kinda movie that I enjoy. However it was crafted with so much care in each frame that I couldn’t help but to appreciate the film. The last 20 minutes are shocking no matter how familiar the story of JFK is. I can’t imagine being Jackie and seeing my husband go out like that :(

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★½

    • This movie singlehandedly brought Tokyo to the top of my travel bucket list
    • That soundtrack... those Tokyo lights... those vibes... there’s no better fitting title than lost in translation 
    • Fuck cheating why did this movie make me feel so much

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★½

    Craziest movie I’ve ever seen. Things seem to get entertainingly worse and worse before escalating into an incredible ending. 

    I would like to thank this movie for making a star out of Jason Statham, and I would like to thank him for making bald guys attractive.

  • Se7en

    Se7en

    ★★★½

    Absolutely zero good things happen, and by the end of it my head wanted to explode (partly thanks to Brad Pitt’s screams). Yet I couldn’t take my eyes away.

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★½

    So many nice messages to take from this:

    ❤️- It is never too early to introduce the topic of immigration struggle to children through movies. Like Nicole Kidman said (in real life, definitely not in the movie), “It's an important thing to be constantly reminding our children: be kind, take care of each other."
    ❤️- Always have manners, even during adversity
    ❤️- Home ≠ house
    ❤️- Home = belonging
    ❤️- Marmalade is universal

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    Watching this to cleanse myself of Secret Obsession (2019)...

    Before going into this, I didn’t know it was set like an actual kids’ show. Fittingly enough, John Mulaney (tall child) makes this relatable for all ages. I lightly fell asleep in the second half and when I woke up Jake Gyllenhaal was on screen (to my big delight).

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★½

    1. Don’t watch the trailer beforehand unless you want a plot summary !!
    2. Dan Gilroy (social critic) is good at making movies that are close to horror but are never quite there. It worked for Nightcrawler but unfortunately didn’t work for this
    3. If I had a dollar for every time someone said a pretentious word I’d be worth a big fuckin Dease masterpiece
    4. I adore the actors
    5. Based on this movie, the commercial art industry sucks and snobby rich people suck even more

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★½

    Some of the best lighting in animation, ever. The script is surprisingly very relevant and the score is incredible. I wish they did more with Jack-Jack. He’s the cutest and I’d love to see his powers explored even more.

    Someone mentioned that Jack-Jack is reminiscent of Charlie Chaplin or Buster Keaton and now I can’t stop thinking about it. His slapstick humour and lack of dialogue brings a refreshing atmosphere to every scene that he’s in, even if he doesn’t participate in as much action as I hoped. This is especially effective when contrasted with the superhero sequences. What an enjoyable watch.

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★

    It’s always a treat to watch the shrinking/growing scenes. The best parts were the shrinking car chase and quantum realm visuals, although nothing beats the scene in the first Ant-Man instalment when they fight in Cassie’s bedroom. Cassie and Scott Lang steal my heart every time they pop up on-screen! Bless Michael Peña and his ridiculous blabber. Other than that, the script was awkward and the villain was about 90% flat.