Sort by

Christian Alec has logged 79 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★
Edit this entry  
28
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Making Apes: The Artists Who Changed Film

Making Apes: The Artists Who Changed Film

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
41

41

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life with Father

Life with Father

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
They Got Me Covered

They Got Me Covered

1943
×
★★½
Edit this entry  
22
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
My Darling Vivian

My Darling Vivian

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sahara

Sahara

1943
×
★★★½
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mad Genius

The Mad Genius

1931
×
★★
Edit this entry  
14
Madame Curie

Madame Curie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry