Sort by

Christian Alec has logged 65 entries for films during December 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Viva

Viva

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charlotte's Web

Charlotte's Web

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Passengers

Passengers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sully

Sully

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rich Little's Christmas Carol

Rich Little's Christmas Carol

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Face/Off

Face/Off

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Case Against 8

The Case Against 8

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry