• Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★½

    Simply incredible. Surpassed all expectations. A beautiful, mature, and emotional film. Limited jokes, just a very thoughtful film. The world building is some of the best the mcu has ever done, and this continues the tradition of Black Panther films having the best “villains” by being morally complex. Perfect sequences throughout like the first time we see Namors people reminding me of found footage of sirens and cool inspirations like that. It’s beautifully shot as well with little noticeable uses…

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★★½

    Generic? Absolutely, but it’s the most purely entertaining unapologetically badass superhero movie I’ve ever seen. Just 2 hours of nonstop explosions and gods beating each other up. It’s a lot of fun. There’s not a lot to it, it takes little time to get started and just never slows down. I loved the action sequences especially the visuals of them aside from some bad cgi. The slowmo worked a lot for me and the flashbacks were borderline ripping off 300.…

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★★★

    Has some great moments and I understand using Michael as a larger symbol of the towns trauma and evil, but ultimately it’s not what I want from a Halloween finale, and most of it feels like wasted time and the new character is just really goofy 💀. Great music as always and always good seeing the classic rivalry even for a more limited time. Wish it was more like a classic slasher and not all this other stuff.

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★★½

    A triumph. Simultaneously one of the most profound and brutal slashers ever made. It’s relentless. From bleak psychological depths to a brutal kill count. Both hauntingly surreal and heartbreakingly cold in it’s reality. Truly powerful.

  • Werewolf by Night

    Werewolf by Night

    ★★★★

    Some of the coolest shots to ever come out of the mcu like the long take of the fight and the transformation shot. I love weird random stuff like this instead of another antman movie. This would be a better theatrical experience than most of their actual movies, so not to be ungrateful for what we got, but I wish this was a full length release, because this idea and execution could easily support another hour, and probably actually needs…

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    Immediately one of the greats to me. The way it builds suspense and creates an anxiety ridden atmosphere feels effortless. The effects are simply some of the most insane and impressive ever put to film. Stone cold masterpiece.

  • Terrifier

    Terrifier

    ★★★

    I’m not the kind of person to say films are purely plot machines because I find other aspects of film far more interesting, but this is only focused on the gore and kills aspects of a slasher, but it does what’s it focused on really well, so you can’t really say it’s bad. It’s just not really for me even though I can still appreciate it, I’m just not a gore person. I like the look of the film for…

  • Smile

    Smile

    ★★★★

    One of the scariest things I’ve seen since hereditary. Some of the only jumpscares to ever actually make me lose my shit. It’s a lot like It Follows, but it does enough on its own to be a great film. It has some of the most bold and uniquely disturbing images I’ve seen recently, especially towards the end, but the end itself is a bit predictable since horror movies all like to end the same nowadays post a24 horror films.…

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★★½

    Felt a bit tryhard in a few places, but overall it’s a very trippy and creepy psychological film with some great performances, especially from Florence Pugh. A bit of a lesser version of other films and is not as much of a mystery as it acts like, but i still really enjoyed the aesthetic and whole premise of it. There’s several genuinely disturbing images and sequences throughout that I found to be really well done especially the dinner scene between Chris Pine and Florence was probably the highest point of the film.

  • Blonde

    Blonde

    ★★★★

    Abstract, transcendent, incredibly bleak. Ana de Armas delivers a truly tortured performance in a film that’s deeply dark and depressing, but ultimately profound for its entire runtime. A mix of surreal, fragmented images and sounds, and ones that are cold in their reality.  Like a top review points out it’s truly a successor to The Last Temptation of Christ in both it’s thematic purpose and public reaction, and also how they should be viewed as not an actual depiction but…

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    Flawlessly made on a technical level. Mia Goth is a triumph here with a historic monologue for me. The story didn’t do as much for me as X but it continues to explore the same themes and motivations and I can’t wait for Maxxxine to conclude these themes and hopefully link these films and the characters Mia plays even more  perfectly. What I really loved was this classic technicolor old Hollywood aesthetic mixed with this absolutely deranged blood bath. So…

  • X

    X

    ★★★★½

    Liked it even more the second time. Really noticed a lot of the thematic messages rather than just focusing on the graphic stuff. The stuff about sex and aging works, but especially the commentary on religion I found very well done especially the shots of crosses throughout and when they are placed.