Chris has logged 305 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
25
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

St Trinian's 2: The Legend of Fritton's Gold

2009
×
★★
Edit this entry  
17
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

The Galaxy Britain Built: The British Force Behind Star Wars

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Toy Empire: The British Force Behind Star Wars Toys

Toy Empire: The British Force Behind Star Wars Toys

2019
×
Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Edit this entry  
15
Harry & Meghan: A Royal Romance

Harry & Meghan: A Royal Romance

2018
×
Edit this entry  
15
You Can't Fight Christmas

You Can't Fight Christmas

2017
×
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
08
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The War of the Worlds

The War of the Worlds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Midway

Midway

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Quay

Quay

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Countdown

Countdown

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry