Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★
Edit this entry  
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Edit this entry  
30
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dashcam

Dashcam

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★½
Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read prior review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★
Edit this entry