• Willy's Wonderland

    Willy's Wonderland

    ★★★

    If you go to McDonald's and order a hamburger, you can't get mad when they serve you a McDonald's hamburger. What I'm saying is, if you went into this expecting it to be more than it is, well that's on you.

  • Breathless

    Breathless

    ★★★

    They should reclassify this as a Superhero movie, because this is literally Tarantino's origin story.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    A sequel that doesn't live up to the original – 2019's "Cats".

  • Long Shot

    Long Shot

    ★★★½

    Total pandemic comfort food. I put this on hoping for a sweet, predictable rom com with no sharp edges and that is exactly what I got. Some really solid laughs, good pacing, and conflict in all the right places. The cruder humor didn't land as well and felt a bit forced, but it didn't get in the way of the enjoyment. Also, I LOVED O'Shea Jackson Jr in this, he's just really fun to watch on screen, he has his father's natural charisma.

  • Host

    Host

    ★★★★

    I put this on hoping for a fun, breezy, horror movie in the vein Unfriended, Searching, or The Den, all of which I enjoyed. What I didn't expect was to be genuinely scared for almost the entire run time. I consider myself fairly jaded, but I could barely watch at moments because I was tense with anxiety. Some other reviews have said that the scares are derivative, but I think that's only half true. More than being derivative, the filmmaker…

  • The Old Guard

    The Old Guard

    ★★½

    A completely anonymous movie about world saving mercenaries that live to be hundreds of years old, which is about how old I felt by the time this finished.

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★

    Ah yes, symbolism

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★½

    Sad Brad had Bad Dad Astra

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

    Not as fun as Ant-Man, but still a solid MCU entry. Like a lot of Marvel sequels, it feels a bit bloated with characters and still a bit thin plotwise. There are some really inventive sequences though, and the cast is solid all around. But as good as Paul Rudd is, Michael Peña still stole the show. Give that man his own movie already.

  • Boyka: Undisputed IV

    Boyka: Undisputed IV

    ★★★

    Basically a string of fights held together with the thinnest of narrative connective tissue. Thankfully the fight choreography is excellent and brutal with Scott Adkins crushing it as Boyka. The overactive foley was distracting and the non-Adkins acting was pretty awful, but who cares when the kicks hit this hard? I have no idea why Scott Adkins isn't getting bigger roles...

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★½

    Liam Neeson uses a particular set of skills to find his daughter, who has gone missing in a foreign land.

  • Speed Racer

    Speed Racer

    I don't care what anyone says, this movie is a damn masterpiece. It is so committed to its vision and so thoroughly and perfectly realized. It's faithful to the spirit of the source while fresh in its adaptation. As far as I'm concerned, there will never be a better Hollywood adaptation of anime.