• Robin Hood

    ★★★★

  • Enter the Dragon

  • Westworld

  • Soylent Green

  • Godzilla vs. Megalon

  • The Baby

  • Torso

    ★★★½

  • The Last House on the Left

  • Deliverance

  • Solaris

    ★★★½

  • The Godfather

  • Godzilla vs. Gigan

  • Dirty Harry

  • Harold and Maude

  • A Clockwork Orange

  • Godzilla vs. Hedorah

  • The Devils

    ★★★½

  • Beneath the Planet of the Apes

  • Night Gallery

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★

  • Barbarella

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • Planet of the Apes

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Persona

    ★★★★★

  • Django

  • Invasion of Astro-Monster

  • Red Beard

  • Woman in the Dunes

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Birds

  • High and Low

  • 8½

  • Harakiri

    ★★★★★

  • La Jetée

  • Sanjuro

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

  • Yojimbo

  • Psycho

  • Breathless

    ★★★

  • Eyes Without a Face

  • Black Orpheus

  • The 400 Blows

  • Auntie Mame

  • Vertigo

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Seventh Seal

  • Throne of Blood

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Diabolique

  • Seven Samurai

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

  • Alice in Wonderland

  • Rashomon

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★½

  • I Married a Witch

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Babes in Toyland