Sort by

chrisgill has logged 55 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I'm Gonna Make You Love Me

I'm Gonna Make You Love Me

2019
×
Edit this entry  
20
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freakscene: The Story of Dinosaur Jr.

Freakscene: The Story of Dinosaur Jr.

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Freaked

Freaked

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crumb

Crumb

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Grindland – Red, Monk and the Birth of DIY

Grindland – Red, Monk and the Birth of DIY

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry