Sort by

Citizen Kris has logged 275 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Half the Picture

Half the Picture

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wonderful Wizard of Oz: 50 Years of Magic

The Wonderful Wizard of Oz: 50 Years of Magic

1990
×
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry