Sort by

Kris has logged 52 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry