• The Suicide Squad

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Yes Day

    ★½

  • Moxie

    ★★★½

  • Vampires vs. the Bronx

    ★★★★½

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Underwater

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Enter the Anime

    ½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Missing Link

    ★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Juanita

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Troop Zero

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★½

  • Dumplin'

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • Venom

    ★★★★

  • Nappily Ever After

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Peppermint

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★

  • The Darkest Minds

    ★★½

  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • W. Kamau Bell: Private School Negro

    ★★★½

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Set It Up

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • Mirai

    ★★★★

  • Deadpool 2

  • Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

    ★★★½

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • United Skates

    ★★★★★

  • Pacific Rim: Uprising

    ★★★½

  • Upgrade

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • A Wrinkle in Time

    ★★★

  • Every Day

    ★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Feminists: What Were They Thinking?

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Hearts Beat Loud

  • The Miseducation of Cameron Post

  • Hereditary

    ★★★★