Sort by

Christoph has logged 142 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hostiles

Hostiles

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
24
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
Edit this entry  
21
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
19
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
12
Jeff Dunham: Minding the Monsters

Jeff Dunham: Minding the Monsters

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
31
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Good Luck Chuck

Good Luck Chuck

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★½
Read prior review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Edit this entry  
09
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★
Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★½
Edit this entry  
30
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Get Smart

Get Smart

2008
×
★½
Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry