Highest rated films

  • 22 Jump Street

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★½

  • Virunga

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★

  • Noah

    ★★★

  • The Raid 2

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

    ★★★★½

  • Das Boot

    ★★★★½

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★½

  • Destry Rides Again

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 357 Films watched
  • 29.8 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Dracula

Jan 1

Most Watched

Comanche Station

4 times

Sixteen Candles

4 times

The Wild Bunch

3 times

Halloween II

3 times

Captain America: The Winter Soldier

twice

Last Film

Battleship

Dec 30

Genres, countries & languages

Action
141 films
Drama
141 films
Thriller
141 films
Crime
92 films
Adventure
73 films
Comedy
56 films
Sci Fi
50 films
Horror
47 films
Mystery
35 films
Western
32 films
USA
274 films
UK
71 films
France
22 films
Germany
19 films
Canada
14 films
Japan
11 films
Italy
7 films
Spain
7 films
Australia
5 films
Denmark
3 films
English
330 films
Spanish
47 films
French
39 films
Italian
27 films
German
18 films
Russian
15 films
Japanese
14 films
Arabic
8 films
Cantonese
7 films
Chinese
7 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Chopperfireball’s most liked review

Sightseers

★★★

This is probably Wheatley's straightest film, which is oddly its greatest strength and weakness.

An enjoyably dark tale, with the banality of evil writ large. Whilst the narrative for once in a Wheatley film is relatively intact, I missed the much odder, truly unsettling tones of Down Terrace or Kill List.

More reviews

Chopperfireball’s most liked list

Bike smash window

A motorcycle smashing through a window: it's a classic trope of the action movie genre. Here's a list of films which feature this classic moment.
If you know of a film which includes one of these cool moments, leave a comment and let us know. We'll add it to the list.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Elektra
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Eliminator
Average weighted rating:

2.9

Films Chopperfireball watched in 2014

  • Battleship
  • Runaway Train
  • The Station Agent
  • Cradle 2 the Grave
  • The Ipcress File
  • Last Action Hero
  • The Golden Compass
  • Destry Rides Again
  • The Bravados
  • Call Northside 777
  • The High and the Mighty
  • Frozen
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Lady Vanishes
  • The Wolf of Wall Street
  • Skyfall
  • Enemies Closer
  • Comanche Station
  • Haywire
  • Vehicle 19
  • Bend of the River
  • Hobo with a Shotgun
  • Shame
  • Killer Joe
  • The Wicker Tree
  • Lawless
  • The Eliminator
  • You, the Living
  • Never Say Never Again
  • Romper Stomper
  • The Tree of Life
  • Lionheart
  • Delta Force 2: The Colombian Connection
  • Das Boot
  • The Debt
  • Rio Grande
  • Die Hard 2
  • Metro Manila
  • El Topo
  • Balance of Power
  • The Expendables 2
  • Quatermass 2
  • The Quatermass Xperiment
  • Alien
  • Body Double
  • Die Hard 2
  • The Bad and the Beautiful
  • Wagon Master
  • Tyrannosaur
  • The Thing from Another World
  • Silk Stockings
  • The Charge of the Light Brigade
  • The MacKintosh Man
  • Zero Hour!
  • Comanche Station
  • Scream 3
  • The Wild Geese
  • The Body
  • The Candidate
  • Sunflower
  • The Wild Bunch
  • The Big Knife
  • Branded to Kill
  • Le Samouraï
  • Branded to Kill
  • The Big Knife
  • Michael
  • Scream 2
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Cold Light of Day
  • Le Samouraï
  • American Hustle
  • The Plague of the Zombies
  • Octopussy
  • Scream
  • Virunga
  • Hickey & Boggs
  • Our Children
  • Planet Terror
  • Hickey & Boggs
  • Fort Apache
  • For Your Eyes Only
  • Halloween
  • Halloween: Resurrection
  • Elektra
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween II
  • Halloween II
  • Halloween
  • Bad Day at Black Rock
  • Thirst
  • Gone Girl
  • The Last Sunset
  • Female Agents
  • Moonraker
  • McQ
  • Maps to the Stars
  • Red Heat
  • All the President's Men
  • Heli
  • Margin Call
  • Maximum Conviction
  • Topaz
  • Rampart
  • Knocked Up
  • Cleaner
  • Party Girl
  • End of Watch
  • Wild at Heart
  • 10 Rillington Place
  • Safe House
  • Khartoum
  • A Walk Among the Tombstones
  • Blade Runner
  • The Ides of March
  • Lust for Life
  • Mother
  • Spy Game
  • The Divide
  • District 9
  • Black Dynamite
  • Dog Day Afternoon
  • A Most Wanted Man
  • Take the Lead
  • Apocalypto
  • Now, Voyager
  • Fool's Gold
  • Blood and Bone
  • The Tall T
  • The Quiet American
  • Barb Wire
  • The Pledge
  • Loving Memory
  • Flash Gordon
  • In the Electric Mist
  • Insomnia
  • Another 48 Hrs.
  • Night Falls on Manhattan
  • Big Trouble in Little China
  • Oblivion
  • Terror by Night
  • Captain Phillips
  • The Prestige
  • The Hunted
  • Ocean's Thirteen
  • Everlasting Moments
  • Lucy
  • Spy Game
  • Suspect
  • Comanche Station
  • Monsters vs Aliens
  • Safe
  • Black Swan
  • Tender Comrade
  • Replicant
  • The Expendables 3
  • Sixteen Candles
  • Star Trek Into Darkness
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The World's End
  • Closed Circuit
  • The Godfather: Part II
  • North West Frontier
  • Rushmore
  • Guardians of the Galaxy
  • The Godfather
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Sixteen Candles
  • Hard Candy
  • Ocean's Twelve
  • Alien
  • Robin Hood
  • Balls of Fury
  • Robin Hood
  • Sixteen Candles
  • The Grey
  • A Prophet
  • Rise of the Planet of the Apes
  • A Lawless Street
  • Knight and Day
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Crime Wave
  • City of Men
  • Point of No Return
  • Sliver
  • White Men Can't Jump
  • Tin Cup
  • Gone Baby Gone
  • Doom
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Taxi Driver
  • Final Analysis
  • Transformers
  • The Tall T
  • Twelve Monkeys
  • Citizen Kane
  • Taxi Driver
  • Rambo III
  • 22 Jump Street
  • The Wolverine

See all 357

World map

Highly rated films Chopperfireball is yet to see

  • Mommy
  • The Grand Budapest Hotel
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more