Highest rated films

  • Gravity

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Elysium

    ★★★

  • Olympus Has Fallen

    ★★★

  • Escape Plan

    ★★★

  • Machete Kills

    ★★★

  • The Marine 3: Homefront

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★½

  • The Act of Killing

    ★★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★½

  • Ride Lonesome

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★

  • The Imposter

    ★★★★

  • Oslo, August 31st

    ★★★★

  • Bob le Flambeur

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 238 Films watched
  • 19.8 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Ghost Dog: The Way of the Samurai

Feb 25

Most Watched

Easy A

twice

The Expendables

twice

Mr. Nice

twice

Last Film

The Abominable Snowman

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
115 films
Action
99 films
Thriller
98 films
Crime
50 films
Sci Fi
36 films
Comedy
33 films
Adventure
30 films
Horror
28 films
Romance
22 films
Mystery
21 films
USA
175 films
UK
50 films
France
24 films
Germany
24 films
Canada
12 films
Italy
8 films
Spain
7 films
Japan
4 films
Hong Kong
4 films
Australia
4 films
English
221 films
French
21 films
Spanish
20 films
German
16 films
Russian
13 films
Italian
9 films
Arabic
6 films
Latin
5 films
Chinese
3 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Chopperfireball’s most liked review

Chandler

★★

CHANDLER (1971) is an incomprehensible neo-noir with Warren Oates as a down at heel private eye. A promising idea flounders amidst an impenetrable plot.

Apparently director Paul Magwood took out an advert after CHANDLER’s release to apologise for the film which was re-cut by the studio.

The butchery is all…

More reviews

Chopperfireball’s most liked list

Films with exploding helicopters

A film is always improved by a helicopter explosion. And they blow up in films more frequently than you might think, and in ways you never imagined. So, here are all the films I've found with at least one exploding helicopter.
Click on a film poster for a quick summary…

More lists

Highs and lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Mortal Kombat: Annihilation
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Night Riders
Average weighted rating:

3.0

Films Chopperfireball watched in 2013

  • The Abominable Snowman
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Age of Heroes
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Easy A
  • Struck by Lightning
  • Resident Evil: Retribution
  • Independence Day
  • The Marine 3: Homefront
  • A Good Day to Die Hard
  • The Avengers
  • Pitch Perfect
  • Contraband
  • The Thaw
  • Argo
  • Taken 2
  • Iron Man 3
  • Dredd
  • Murder on a Honeymoon
  • Warrior
  • Nemesis
  • Morning Glory
  • Bear Island
  • Righteous Kill
  • The Woman in the Fifth
  • Street Kings
  • Black Swan
  • Frozen
  • Twisted Nerve
  • Whip It
  • The Act of Killing
  • The Fast and the Furious
  • They Won't Believe Me
  • Double Indemnity
  • The Pumaman
  • The 13th Warrior
  • Cave of Forgotten Dreams
  • Body of Lies
  • The Steel Helmet
  • A Cock and Bull Story
  • Ride Lonesome
  • Fatal Attraction
  • Halloween III: Season of the Witch
  • The Princess Bride
  • Race with the Devil
  • Bulworth
  • Is Anybody There?
  • The Natural
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Universal Soldier III: Unfinished Business
  • The Last King of Scotland
  • Black Book
  • The Informers
  • Day of the Dead
  • Borderline
  • Dark Star
  • Gravity
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Lost Squadron
  • Bite the Bullet
  • Sweet Smell of Success
  • The American Friend
  • Halloween: Resurrection
  • The King of Marvin Gardens
  • Stake Land
  • Gunmen
  • Stromboli
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Honey
  • Chaos
  • The Hole
  • The Breakfast Club
  • The Quiller Memorandum
  • Gothika
  • Silent Souls
  • Easy A
  • End Game
  • Escape Plan
  • Bandslam
  • A History of Violence
  • Diamond Dogs
  • X: The Unknown
  • King Kong
  • The Westerner
  • Railroaded!
  • Neds
  • Machete Kills
  • Breakfast at Tiffany's
  • Into the Abyss - A Tale of Death, a Tale of Life
  • 10 Things I Hate About You
  • Deep End
  • Federal Hill
  • Point Blank
  • The Boy with Green Hair
  • Billion Dollar Brain
  • Hoffa
  • Mission to Lars
  • Conan the Barbarian
  • Holocaust 2000
  • The Shining
  • Quatermass 2
  • Miami Vice
  • The Imposter
  • Private's Progress
  • Law Abiding Citizen
  • The Magic Box
  • The Shop Around the Corner
  • Dead Snow
  • White House Down
  • The Green Berets
  • Animal Kingdom
  • Battle: Los Angeles
  • Mister Lonely
  • Universal Soldier II: Brothers in Arms
  • The Happening
  • Arctic Predator
  • Congo
  • The Fourth Kind
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The American
  • Wild Geese II
  • Ju-on: The Grudge
  • Twister
  • City Hall
  • Oslo, August 31st
  • Inside Man
  • Jack Reacher
  • The Expendables
  • Elysium
  • Mortal Kombat: Annihilation
  • Mortal Kombat
  • A Field in England
  • Desperado
  • The Expendables
  • The Manchurian Candidate
  • Hobo with a Shotgun
  • Step Up 3D
  • DOA: Dead or Alive
  • The Killer Inside Me
  • Mr. Nice
  • Mr. Nice
  • Valhalla Rising
  • Machete
  • Klute
  • Born to Be Bad
  • Breakout
  • Inland Empire
  • Piranha II: The Spawning
  • The Jackal
  • Unleashed
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Buried
  • The Illusionist
  • The Omega Man
  • Strange Days
  • The Far Country
  • The Warlords
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • The Kid with a Bike
  • Donnie Darko
  • Lawman
  • Ruthless
  • Ping Pong
  • Against the Dark
  • Taken
  • The Night Riders
  • Half Past Dead 2
  • Henri-Georges Clouzot's Inferno
  • World War Z
  • Hudson Hawk
  • The Bourne Legacy
  • Lady in the Water
  • Eagle Eye
  • White Comanche
  • The Secret in Their Eyes
  • Walk the Line
  • Blood Diamond
  • Ninja Dragon
  • Le Cercle Rouge
  • 7 Men from Now
  • Bob le Flambeur
  • Days of Heaven
  • The Maltese Falcon
  • The Guardian
  • The Walker
  • Bangkok Dangerous
  • Man on Fire
  • Cyborg
  • The Silence
  • Blue Steel
  • The Social Network
  • Daybreakers
  • Flashbacks of a Fool
  • Bad Boys
  • Blood Work
  • Experiment Perilous
  • Lonely Are the Brave
  • A Useful Life
  • Blitz
  • Renegades
  • The Castle
  • Ninja Terminator
  • There Will Be Blood

See all 238

World map

Highly rated films Chopperfireball is yet to see

  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Before Midnight
  • 12 Years a Slave
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more