tiny bowl of chili 🥣 has logged 129 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Welcome Home, Roxy Carmichael

Welcome Home, Roxy Carmichael

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Feels

The Feels

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry