Chinar has logged 30 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Animal House

Animal House

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
22
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
15
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diebuster: The Movie

Diebuster: The Movie

2006
×
Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
Edit this entry  
08
Gunbuster

Gunbuster

1988
×
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry