Chinar has logged 378 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kino's Journey: Country of Illness —For You—

Kino's Journey: Country of Illness —For You—

2007
×
Edit this entry  
30
Kino's Journey: Tower Country

Kino's Journey: Tower Country

×
Edit this entry  
30
Kino's Journey: Life Goes On

Kino's Journey: Life Goes On

2005
×
Edit this entry  
28
K-On!: Live House!

K-On!: Live House!

2010
×
Read the review Edit this entry