Sort by

Nicolas has logged 141 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Other Shape

The Other Shape

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Unicorn Wars

Unicorn Wars

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Blind Willow, Sleeping Woman

Blind Willow, Sleeping Woman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Little Nicholas - Happy as Can Be

Little Nicholas - Happy as Can Be

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evolution

Evolution

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Mamoon

Mamoon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The New Exhibition

The New Exhibition

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blink of an Eye

Blink of an Eye

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Average Happiness

Average Happiness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let It Be Morning

Let It Be Morning

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pests

Pests

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Love at the Top

Love at the Top

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Curious World of Animals

Curious World of Animals

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
On ne tue jamais par amour

On ne tue jamais par amour

×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Northerners

The Northerners

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Ship ‘Night’

The Ship ‘Night’

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Family

The Family

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

Fireplace 4K: Classic Crackling Fireplace from Fireplace for Your Home

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Tropical Volcanic Beach for Your Home

Tropical Volcanic Beach for Your Home

×
★★★★★
Edit this entry  
14
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Out of Bounds

Out of Bounds

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Sexxy Dancer

Sexxy Dancer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Deep End Dance

Deep End Dance

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
Monkeylove

Monkeylove

2005
×
★★★★
Edit this entry