Sort by

former movie enjoyer has logged 27 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★½
Edit this entry  
09
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry