Sort by

former movie enjoyer has logged 344 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Recurring

Recurring

2014
×
Edit this entry  
31
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read prior review Edit this entry  
30
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Edit this entry  
30
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
30
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Push

Push

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
To Die By Your Side

To Die By Your Side

2011
×
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
04
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
02
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Puncture

Puncture

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cake

Cake

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry