Sort by

mia has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
14 Cameras

14 Cameras

2018
×
★½
Edit this entry  
31
13 Cameras

13 Cameras

2015
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer Eight

Jennifer Eight

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cube

Cube

1997
×
★★½
Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry