Sort by

Zā has logged 853 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
29
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pass

The Pass

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Noel

Noel

2004
×
★½
Edit this entry  
24
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
A Country Christmas Story

A Country Christmas Story

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Christmas, Carol!

It's Christmas, Carol!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elves

Elves

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frosty Returns

Frosty Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bing Crosby's Merrie Olde Christmas

Bing Crosby's Merrie Olde Christmas

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
Read the review Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry