• Persuasion

    ½

  • The Girl Who Killed Her Parents

  • The Hand of God

  • The Call

  • Rebecca

    ★★

  • Enola Holmes

  • Stop Filming Us

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Promising Young Woman

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★

  • Tall Girl

    ½

  • Joker

    ½

  • Marriage Story

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Us

  • Booksmart

    ★½

  • Isn't It Romantic

  • Just Don't Think I'll Scream

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Bird Box

    ★★½

  • A Faithful Man

  • Crô em Família

  • The Nun

  • Suspiria

    ★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★½

  • Opening the Closet

    ★★★★

  • Ana e Vitória

    ½

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Ant-Man and the Wasp

    ½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Little Tickles

    ★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Deadpool 2

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

  • I Am Not an Easy Man

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

  • Hereditary

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • The Tale

  • Searching

    ★★★½

  • Fauve

  • Fifty Shades Freed

  • Fala Sério, Mãe!

    ½

  • Promise at Dawn

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★

  • Diane Has the Right Shape

    ★★★

  • The Star

  • Wonder

    ★★½

  • Paddington 2

    ★★★½

  • Justice League

    ★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Man Who Invented Christmas

  • Happy Death Day

  • Açúcar

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★½

  • It

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★½

  • Victoria & Abdul

  • Battle of the Sexes

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • First Reformed