Sort by

Drew has logged 46 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Edit this entry  
11
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Edit this entry  
02
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read other review Edit this entry