Drew has logged 73 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America

Captain America

1979
×
Read the review Edit this entry  
26
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★½
Edit this entry  
24
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hana and Alice

Hana and Alice

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
ME!ME!ME!

ME!ME!ME!

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
A Game with Stones

A Game with Stones

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Song of Love

Song of Love

1950
×
Read the review Edit this entry  
14
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry