Sort by

Drew has logged 525 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
FLCL Progressive

FLCL Progressive

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Herself

Herself

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
9/11: Inside Air Force One

9/11: Inside Air Force One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
It Happens Every Spring

It Happens Every Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Behind the Red Curtain

Behind the Red Curtain

2017
×
Edit this entry  
12
A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

A Very Lovely Dream: One Week in Twin Peaks

2017
×
Edit this entry  
12
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
Edit this entry  
10
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Edit this entry  
04
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★½
Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry