cheddabrown has logged 43 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Luz

Luz

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Sleep

Deep Sleep

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bullet Train

The Bullet Train

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Touch of Satan

The Touch of Satan

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slam Dance

Slam Dance

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Policewoman Centerfold

Policewoman Centerfold

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joy of Sex

Joy of Sex

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wicked Minds

Wicked Minds

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
China Moon

China Moon

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Mom's a Werewolf

My Mom's a Werewolf

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
LA Originals

LA Originals

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caminos que conducen a la muerte

Caminos que conducen a la muerte

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bloody Friday

Bloody Friday

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stateline Motel

Stateline Motel

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of Control

Out of Control

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Revenge in the House of Usher

Revenge in the House of Usher

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Murder Obsession

Murder Obsession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me

Call Me

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vision Quest

Vision Quest

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry