cheddabrown has logged 415 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slay Bells Ring Again: The Story Of Silent Night, Deadly Night 2

Slay Bells Ring Again: The Story Of Silent Night, Deadly Night 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elves

Elves

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Waco

Waco

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arena

Arena

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Crawlers

The Crawlers

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Blood

Christmas Blood

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wade in the Water

Wade in the Water

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lying Eyes

Lying Eyes

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
½
Read the review Edit this entry